Blog
roving reporter
garda
garda Jestem jednym z nas
3 obserwujących 587 notek 50488 odsłon
garda, 21 kwietnia 2017 r.

CZEMU AUTOKRATA KACZYNSKI wybił się w demokratycznej Polsce

90 3 0 A A A

Sposobem na upadek demokracji w Polsce było działanie partii PiS w czasie wyborów, a nie zamach stanu czy rewolucja.

W PiS zaistniało zjawisko autorytaryzacji, co podkreśla głęboko słabą strukturę wbudowaną w strukturę samej demokracji w Polsce. Gdy partia Kaczynskiego doszła do władzy, to pozbawiony skrupulów prezes PiS mógł manipulować środowiskiem politycznym na własną korzyść, co zwiększa prawdopodobieństwo zwycięstwa PiS w przyszłych wyborach. Wygrywając wybory w 2015, Kaczynski uzyskał stempel demokratycznej legitymizacji, mimo że zaczął działania, które ostatecznie podważają normy demokratyczne w Polsce.

Manipulacja polityczna posła Kaczynskiego stała się rodzajem eksploatacji zasad legitymizacji politycznej, to był sposób aby włamać się do systemu politycznego.

Ponieważ wygrane wybory PiS były bardzo cenione, to poseł Kaczynski potraktował to jako ważne moralnie i proceduralnie.

Zwycięstwo PiS w wyborach pozwoliło Kaczynskiemu wmawiać że ma powszechne poparcie dla zmian, które osłabiają instytucje demokratyczne w Polsce. Opozycja PO/Nowoczesna krytykująca zagrożenie polityką PiS ryzykuje że wygląda antydemokratycznie gdy próbuje przeciwstawić się woli ludu polskiego wyrażonego w głosowaniu.

Prezes Kaczynski zdradził demokrację, ale pozostaje autentycznie popularny wsród części społeczeństwa. A wydawało się że demokracja polska może efektywnie zapobiec zamordyzmowi i kolesiostwu.

Niestety kontrola nie działa w głęboko spolaryzowanym społeczeństwie polskim. Wydawało się że jeśli demokracja w Polsce jest dostatecznie skonsolidowana to po wyborach silne społeczeństwo obywatelskie nie będzie już narażone na ryzyko ześlizgu w autorytaryzm prezesa PiS.

Okazało się że głęboko spolaryzowana demokracja w Polsce nadal może cierpieć z powodu zasadniczej słabości.TAG :
Polska, demokracja, PiS, wybory, autorytaryzacja, legitymizacja, normy demokratyczne, system polityczny, polaryzacja, autorytaryzm


21 kwietnia 2017 r.
Autor: garda
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie jestem członkiem żadnej zorganizowanej partii politycznej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tagi

Tematy w dziale Polityka