Blog
shit no one has ever said
garda
garda Jestem jednym z nas
3 obserwujących 1038 notek 93007 odsłon
garda, 2 lipca 2017 r.

BAGDAD nie ma co liczyć że kalifat ISIL jest już wykończony


imagePremier Iraku ogłosił w czwartek 29 czerwca zwycięstwo nad kalifatem Islamskiego Państwa. Napisał na Twitter że dowodem tego jest wyzwolenie Mosulu. Upadek Mosulu się liczy bo miasto od dawna było strategicznie ważne dla Iraku. Wyzwolenie miasta jest symboliczną chwilą biorąc pod uwagę fakt że w 2014 całe oddziały rządowe z Bagdadu zostały wypędzone. Jednak ISIL nadal jest znaczącym zagrożeniem dla państwa irackiego, bo oni teraz mogą przejść do bardziej tradycyjnej formy terroru: zaczną mordować muzułmanów z odłamu szyitów aby wywołać odwet ze strony głównie szyickiego rządu w Bagdadzie. Oni chcą aby rząd uderzył w ludność sunnicką która nie ufa władzy w Bagdadzie. Wtedy ISIL może liczyć na nowych zwolenników którzy zaczną walczyć przeciw władzy z Bagdadu.

To stara strategia ISIL, bo oni rządzą opierając się na wrogości wobec szyitów. Takie anty-szyickie sekciarstwo było charakterystyczne gdy ISIL stawał się silną organizacją w 2013 roku. Poza tym ISIL nadal okupuje ważny obszar Iraku głównie na pograniczu z Syrią. Z tego obszaru ISIL może kierować ludzi i sprzęt w głąb Iraku i zagrażać całej dużej prowincji Anbar na zachodzie państwa.

Zagrożeniem dla władzy w Bagdadzie niezupełnie jest to co ISIL robi, ale to co zrobi ten rząd centralny. To wynika z tego że im bardziej ISIL jest w odwrocie to bojówki szyickie przejmują władzę w aparacie państwa irackiego. Szyicka milicja napiera też w kierunku obszaru który trzymają Kurdowie na północy. Bojówki szyickie są zdecydowanie wrogie wobec sunnickiej ludności, więc może znowu dojść do poparcia ISIL. Sunnici zaczną uciekać w szeregi ISIL dla własnego bezpieczeństwa. W sumie ten konflikt wynika też z politycznego sekciarstwa.

Tak więc wyparcie ISIL z Mosulu jest ważne, ale to nie oznacza końca terroru. A jeśli rząd w Bagdadzie będzie robił to co robi, to grupy terrorystyczne znowu będą mocniejsze.


Opublikowano: 02.07.2017 19:37.
Autor: garda
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Herbu własnego. Nie jestem członkiem żadnej zorganizowanej partii politycznej. _________________________________ image

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @eska, we Francji gdzie na serwerze w Paryżu jest Salon24.pl moje blogi uważane są za...
  • @eska, ze względu na delikatny stan psychiczny, blogerzy mogą łatwo zostać zidentyfikowani...
  • Jakie to ma znaczenie ciemniaku, wybralem obrazek trzy razy mniejszy niz w amerykanskiej galerii.

Tagi

Tematy w dziale